The Sound of Islay: skrzypce wykonane z beczki po whisky
Mieszkający w Szkocji Neil Campbell jest lutnikiem tworzącym skrzypce z alternatywnych materiałów. Łącząc swoją miłość do lutnictwa i whisky, jego najnowsze dzieło - skrzypce „Caol Ila”, powstało z beczki po whisky z destylarni Caol Ila.
Podczas wizyty na wyspie Islay, na której znajduje się kilka słynnych destylarni whisky, Campbell miał okazję skosztować 18-letniej whisky Caol Ila. Po powrocie do domu z zamysłem wykonania skrzypiec z beczki po whisky, odwiedził miejscowy sklep sprzedający beczki i natknął się na beczkę właśnie destylarni Caol Ila. Nazwa Caol Ila w tłumaczeniu oznacza „Dźwięk Islay” czyli odcinek wody między wyspą Islay a lądem.
Campbell zabrał się za rozbicie beczki i przygotowanie drewna do użycia. Ku jego początkowemu przerażeniu miernik wilgotności na klepkach wykazał zawartość wilgoci na poziomie 40%. Jednak po pozostawieniu drewna na noc odczyt wilgotności spadł do 10%. Wilgoć ta to w rzeczywistości whisky o mocy 65% - wyparowała przez noc.
Campbell określił pracę z beczką whisky jako prawdziwą radość - dobrej jakości tarcica ćwiartkowa, nasączona whisky, która za każdym razem, gdy jest cięta, wypełnia warsztat oparami.
Boczki oraz tylna płyta wykonane są z beczki po whisky natomiast przednia płyta wykonana jest ze 100-letniego świerku odzyskanego ze starego budynku szkoły. Obie płyty wykonane są z kilku pasków świerku i dębu, aby wizualnie naśladować beczkę.
Po spędzeniu setek godzin na czytaniu o lakierach, podkładach, tonach i gradacji z niemal rozczarowaniem Campbell stwierdza, że pomimo zrobienia prawie wszystkiego źle, instrument brzmi niesamowicie. Ma ciemny, ale dość chropowaty ton, jest głośny i nieprawdopodobnie wygodny.
https://www.thestrad.com/lutherie/the-sound-of-islay-the-violin-made-from-a-whisky-barrel/16809.article
|